Na kratko
Površina:1.865 kvadratnih kilometara
Glavni grad: Port Louis
Stanovništvo: 1,1 milijun
Službeni jezik: engleski, francuski
Valuta: mauritijska rupija
Vremenska zona: Hrvatska + 2 sata ljeti i 3 sata zimi
Religija: hinduizam
O prirodi i reljefu Mauricijusa
Mauricijus se rasprostire na 1865 kvadratnih kilometara, od toga ima 330 kilometara obale, koju skoro u potpunosti obrubljuje koraljni greben. Unutrašnjost vulkanskog otoka je brdovita. Mjeri 58 x 47 kilometara. Leži u jugoistočnom dijelu Indijskog oceana (20 stupnjeva južno od ekvatora) i 800 kilometara istočno od Madagaskara.
Otok je pun vulkanskih kratera, kroz koje se rasprostiru riječne doline, a poseban ukras daju mu slapovi. Obrubljuju ga tri neobične i prekrasno oblikovane balzatne gorske stijene, koje svjedoče o burnoj vulkanskoj prošlosti. Cijeli otok obrubljuje pretrgani koraljni greben, koji je nasipao brojne bijele koraljne plaže.
U odlično uređenim prirodnim parkovima prvobitnu ljepotu prirode još uvijek žele očuvati.
900 biljaka raste samo na ovom otoku, česte su casuarine, indijski fikus, eukaliptusi i brojne cvjetnice.
Opasnih životinja nema, česti su mungosi, srne i makako majmuni, a u divljini možete čak i sresti divlju svinju. Veoma bogat je morski svijet gdje ćete naići na kitove, delfine i orijaške kornjače.
Mauricijus - vrijeme
Najtopliji mjeseci su od siječnja do travnja (25 do 35°C). Tada je vruće i vlažno, a u tom periodu je i veća aktivnost tropskih ciklona, koji dostižu do obale tek svakih 15 godina. Zimi se dnevne temperature kreću oko 24°C, u noći padnu na oko 16°C, a i kišnih padavina ima manje.
Najviše kišnih padavina možemo očekivati u periodu od studenog do travnja mjeseca, međutim one se mogu pojavljivati bilo kada tokom godine. U siječnju i veljači istočna obala je povoljnija zbog lijpšeg vremena.
Na Mauricijus se lahko odpravite kadarkoli v letu, res pa je, da je v času našega poletja (njihova zima) tam hladneje. Prav mraz seveda nikdar ni, vendar gostom od maja do septembra svetujemo bivanje na zahodni obali, ki ni vetrovna. Kopanje je možno preko celega leta. Vreme se lokalno zelo hitro spreminja.
V času njihovega poletja (od oktobra do aprila) so temperature visoke, takrat svetujemo tudi bivanje na vzhodni obali, ki je vetrovna.
O ljudima
Sa 1,1 milijuna stanovnika je Mauricijus jedno od najgušće naseljenih područja na zemlji.
Više od polovice stanovnika sastavljaju Hindujci, 180.000 je muslimana, svi su pak potomci radnika, koje su dovezli Europljani. 30.000 je Kineza, ostali su pak kreoli (potomci afričkih robova) i potomci Europljanina. Rasnih sukoba uglavnom nije bilo, iako se etničke skupine uglavnom između sebe ne miješaju.
Službeni jezici su engleski i francuski. Engleski upotrijebljavaju prvenstveno u vladi i u poslovnim kantaktima, a francuski je u općoj upotrebi. Ljudi će vam se prvo obratiti na francuskom jeziku, a ako nećete razumijeti, nastavit će na engleskom. Govore također kreolski, koji je sličan francuskom jeziku.
Tradicionalni afrički ples je još i danas sega. Plesali su ga crnački robovi nakon završetka rada i uz vatru. Zbog pjeskovitog tla, noge više nisu imale takvu ulogu zato ih danas ne dižu od tla, veća pažnja se daje gibanju cijelog tijela. Ritam je sličan salsi i karipskom kalipsu.
O dobrotama
To je jedan od užitaka putovanja po Mauricijusu. Prevladava kreolska, europska, kineska i indijska kuhinja, posebnost su i morski specialiteti.
Tipično jelo je rougaille (rajčica, luk i češnjak s bilo kojim mesom), daube (jelo iz hobotnice) i pile s curryjem. Meso je često glavni dio obroka, povrće služi samo kao dodatak.
Jako puno popiju čaja i kave. Obavezno probajte čaj od vanilije, koji je ovdje posebna specialiteta. Između ostalog, puno se popije pive i ruma.
Prije putovanja na Mauricijus
Za posjetu otoka nisu obavezna nikakva cijepljenja.
Službena valuta je mauritijska rupija, u hotelima primaju i eure.